Hem yumuşak dokuyu hacimlendiren, kırışıklık ve çizgileri dolduran materyaller bazında hem de biyomedikal cihazlar alanında özellikle son 20 yılda biyomedikal teknolojiler çok ilerledi. Ameliyatsız yöntemler cerrahi gibi çoğu zaman radikal sonuçlar vermiyor; ama ufak dokunuşlarla hem hastanın kendini iyi hissetmesini, hem de iyi gözükmesini sağlıyor. Diğer yandan da cerrahi müdahalelerdeki gibi maddi bir bedel söz konusu değil. Bir öğlen arasında yaptırılan dolgularla 3-5 sene önceki gibi görünmek söz konusu olabiliyor. 500-1000 TL arasında değişen bir dolgu malzemesi ile cerrahi müdahalelerdeki kadar masraf etmeyerek istenilen sonuçlara ulaşılabiliyor. Kısacası medikal estetiği estetik kusurlara ameliyat dışı çözümler üreterek, psikofizik dengenin sağlanması olarak tanımlayabiliriz. Psikofizik denge derken, bir hasta 10 kilo vermek istiyorsa ona 5 kilo verdirerek 10 kilo vermiş mutluluğu kazandırmayı veya 10 yaş gençleşmek istiyorsa 2-3 yıl geriye götürmek ve 10 yaş gençleşmiş mutluluğu yaşatmayı kast ediliyor.

Botoks uygulaması yüz ve boyun bölgesi kırışıklıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.Botox ismi bu amaçla kullanılan ilacın ticari ismidir. Botoks botulunium toksinden elde edilen bir bakteri toksinidir.halk arasında söylendiği gibi bir yılan zehiri değildir. Yüz mimiklerini yapmamızı sağlayan kaslar, üstlerini örten deriye yapışıktırlar. Bu nedenle gülme, ağlama, üzülme, endişelenme gibi duygulanım durumlarında bu mimik kasları harekete geçerken üzerlerindeki cildi de büzüştürüler. Böylece kırışıklıkların ilk adımı atılmış olur. Elbette yıllarca süren bu işlem, aynı zamanda cildin esneklik yapısınında azalması ile birleşince kırışıklıklar oluşmaya başlar. Botoks bu kasları gevşeterek hem bu sürecin önüne geçer yani bir anlamda koruyucu etki yapar yaşlılık sürecini yavaşlatır diğer taraftanda daha huzurlu daha genc daha parıltılı dinamik bir yüz ortaya çıkar. Bu da insanın kendine olan özgüvenini olumlu yönde etkiler ve kişi kendini daha mutlu hisseder. Bu protein kullanıldığı bölgedeki kasların rahatlamasını sağlayarak belli bir süre için cildin gerginleşmesini ve dolayısıyla genç görünmesini  sağlar. Botulunium toksin 1980 li yıllardan beri tüm dünyada güvenle kullanılmaktadır.Estetik amaçlı olarak çok az miktarlarda kullanıldığı için, doğru uygulama sonrasında istenmeyen etki görülmez. Botulunium toksin sadece uygulandığı kas düzeyinde etki gösterir, uygulama bölgesinin dışında etkileri görülmez. Botoks estetik amaçlı olarak kırışıklıkların giderilmesinde kullanıldığı gibi aşırı terleme tedavisinde de güvenle kullanılmaktadır.

Dolgu zamanla birlikte cilt altında azalan cilt elemanlarının yerine konması işlemidir. Ciltte zamanla birlikte bazı cilt elemanları miktar olarak azalmaktadır, bunlar içersinde en önemli maddeler destek dokusu olarak görev yapan hyaluronic asit ve kollogendir. Kologen cilde destek görevi görürken hyaloronic asit yüksek su tutma özelliği ile cildin nemli kalmasını sağlar. Zamanla birlikte bu destek maddelerinin azalmasına bağlı olarak ciltte kırışıklıklar, çökmeler, sarkmalar meydana gelir. bu sebeple ortaya çıkan kırışıklıklar genellikle burun kenarlarında üst ve alt dudak bölgesinde, ağız köşelerinde ortaya çıkar. Dolgu amacıyla son yıllarda genellikle hyaluronic asit ürünleri kullanılmaktadır. Bu ürünler doğal olarak ciltte mevcut olan ve zamanla azalan maddelerdir. Kullanılan hyaluronic asit ürünleri uygulamaya hazır olarak bulunup uygulama doğal maddeler olması sebebi ile uygulama öncesi test yapmaya gerek yoktur. Aynı zamanda son yıllarda kişinin kendi yağ dokusunun alınıp, işlemden geçirilerek Dolgu amacıyla kullanılmaktadır.Bu işlem lipoinjection adıyla anılır. Hacminin çok daha fazlası su tutma kapasitesine sahip olan hyalüronik asit preparatları ile yüzde birçok istenmeyen görüntüyü düzeltme şansı doğdu. Mesela ince dudaklara hacim kazandırarak dudakların dolgunlaştırılması, burunda bulunan doğal eğriliklerin, kemerlerin, düzeltilmesi mümkün olabildiği gibi düşük burun ucunun kaldırılması yada daha sivri bir hale getirilmesi yada burun ameliyatları sonucu olşan çöküntü yada ameliyatlı burun görüntüsünün giderilmesi, yada zayıflamaya bağlı yanaklarda oluşacak çöküntüler doldurularak daha sağlıklı daha dinç ve genç görünüm elde etme şansı var artık.Hele özellikle hanımların kendi aralarında konuştukları’’ buldog face’’ yani yanakların sarkması çene kontürüne yapılacak olan dolgu işlemleri ile neredeyse ortadan kalkıyor böylece yüz liftingi için ameliyata gerek kalmıyor.

PRP uygulaması plateletten zengin plasma veya trombositten zengin plasma olarak adlandırılan; kişinin kendi kanından özel setler ve işlemler ile ayrıştırılan plateletten zengin plasma kısmının, kişiye tekrar uygulanması olarak tanımlanır. Estetik amaçla yapılması durumunda cilde ve saçlı deriye küçük iğneler ile uygulamalar yapılmaktadır. Halk arasında tam olarak karşılığı olmamakla birlikte kök hücre tedavisi olarak tanımlanmaktadır. PRP uygulaması kısaca kişinin kendi kanı ile estetik yönden iyileştirilmesidir.

Mezoterapi 1950 ’de Fransa ’da M. Pistor tarafından keşfedilmiş, alışılmış uygulamaların aksine, yalnızca deri içine uygun ilaçların enjekte edilme yöntemidir. Çok küçük iğne uçları yardımıyla (0.3×0.4 mm yada 0.4×0.4 mm) ve kendine özel tabanca şeklindeki cihazıyla uygulanan mezoterapi sonucu zerkedilen ilaçlar, bulunduğu bölgede (intercellüler) etki gösterip, yine o bölgede etkisiz hale gelerek vücudun diğer organlarına zarar vermeden mevcut atılma yolları (ter, gaita, idrar, solunum) ile yok edilirler. Bugüne kadar ciddi anlamda hiçbir zarar rapor edilmemiştir. Uygulama çok ağrılı değildir. Mevcut ağrı duyusunu azaltmak için soğuk kompres yapılmaktadır. Mezoterapi her hastaya ve her soruna göre farklılık gösteren bir uygulamadır.cildin içersine ilaç karışımları verilir. Kullanılan ilaç karışımları her hasta için özel hazırlanır. Hastanın sorununa , cildin durumuna göre farklı maddelerle farklı miktarlarda hazırlanır. Mezoterapinin başarısı uygun hastaya uygun karışımlarla uygun uygulamanın yapılması ile orantılıdır.

Karboksiterapi yıllardan beri Amerika, Avrupa ve birçok uzakdoğu ülkesinde cilt ve vücut deformasyonlarında başarılı bir tedavi yöntemi olarak uygulanan, çok küçük bir iğne yardımı ile cilt içi veya cilt altına karbondioksit gazının verilmesi işlemidir. Karbondioksit gazının enjeksiyonu, dokulardaki yağların erimesini ve tüketimini hızlandırıyor, cilt elastikiyetini artırıyor, şişlikleri, oluşan çatlakları azaltıyor. Varisli bölgelerde varisleri tedavi ederek nispeten azaltıyor, göğüs ve çene altı/yanak sarkmalarında dokuları sıkılaştırarak daha diri görünmelerini sağlıyor.

Kimyasal peeling işlemi ile güneş hasarı sonucu oluşmuş ince çizgilerin, pigmentasyon düzensizliklerinin hafifletilmesi, sivilce izlerinin hafif yada orta düzeye indirilmesi sağlanabilmektedir. Cilt daha yumuşak ve parlak olabilmektedir. Kendinize olan güveniniz, cildinizi nasıl gördüğünüz yada nasıl hissettiğiniz ile yakından ilgilidir. Sivilce izleri, güneşe bağlı cilt bozuklukları ve yaşlanma cildinizin görüntüsünü etkileyen en önemli faktörlerdendir. Ciltteki bu tür izleri yok etmek çeşitli soyucu yani peeling ajanlarıyla sağlanmaktadır. Peeling yönteminin ana prensibi; hasarlı cilt tabakasının üstündeki hasarlı tabakayı kaldırmak ve hasar görmemiş tabakayı canlandırmaktır. Sonuç ise daha sağlıklı, canlı, düzgün ve gergin bir cilt elde etmektir.